[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: OT: Politics [Was:Social Contract]

Curt Howland <Howland@priss.com> writes:

> For $200, you can get the Robinson Curriculum, a complete K-12 home 
> study kit, except math books. Math books are $50 each, new, approx 
> one per year depending on student speed and aptitude of course.
> So even at the slowest, full 13 years worth of math books and the rest 
> of it, is $850. Total. And you get to resell or reuse the math books.

How do you do that when you have to go to work?

> The public schools in the United States spend MORE THAN $10,000 (TEN 
> THOUSAND DOLLARS) per student EACH YEAR, EVERY YEAR, and it's only 
> going up.

Why is that so?  Just because it is a public school?  Why is a public
school by definition so different from a private school?  Is there no
way of making a public school more (cost-)efficient?


Reply to: