[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: apt sourceDebian dağıtımı lisansı Debian Free Software Guidelines belgesine uygun olmayan yazılımları resmi olarak desteklemez ve arşivinde barındırmaz. Lisans problemleri olan bu tür paketleri ancak resmi-olmayan apt kaynaklarından yükleyebilirsiniz. http://www.apt-get.org aradığınız paketi bulmada size yardımcı olacaktır.

apt'nin bazı paketleri bulamadığı söyleminizin ilk kısmının cevabı bu.
Sizin gtk+ olarak adlandırdığınız paket ise mutlaka Debianda vardır, ancak ismi değişiktir. Zira gtk+ paket adı bende hiç bir çağrışım uyandırmadı (libgtk, libgtk-dev, libgtk2.0 vb.)
apt-cache search | less
size yardım edebilir.

Paketlerin eski olmasına gelince, bu bir yönüyle problem oluşturabilir (desktop kullanıcıları için) Siz woody kullanmakla şu an için geçerli stable arşivi kullanmış oluyorsunuz. Stable arşive yeni paketler girmez ve bazı durumlar haricinde hiç paket değişikliği olmaz. Amacınız çıkan programların son versiyonlarını hemen kullanmak ise unstable arşivi veya stable/unstable karışımı paketler kullanabilirsiniz. Ancak böyle yaptğınızda karşınıza çıkabilecek durumlar için bir miktar tecrübeli olmalısınız.

On Fri, 25 Apr 2003 15:09:42 +0300, S.Serdar Yuksel <ssyuksel@comu.edu.tr> wrote:

Merhaba,

Yeni bir debian kullanicisiyim, daha once redhat kullaniyordum. Benim sorunum paketlerle, yani debian in paket sistemini henuz anlayamamakla beraber devamli sorunlarla karsilasiyorum. woody kurdum (ftp'den), bir sure sonra baktim ki sistemdeki paketler oldukca eski. Bu paketlerin yeni surumlerini kurmak icin sistemden kaldirip kaynak kodundan kurmaktan baska bir yol yokmu? yani apt ile guncelleyemezmiyim? apt-get update ve apt-get upgrade komutlari da bi ise yaramiyor. Bir de apt-get bazi paketleri bulamior. Bunun icin sanirim apt source list e baska kaynaklar eklemem gerekior (mplayer da oldugu gibi) fakat bu kaynaklari nereden bulucam bilmiorum, ornegin gtk+ icin bir kaynak bulamadim. 1 haftalik debian maceramdan aklima gelen sorunlarimi yazdim, cevaplariniz icin simdiden tesekkurler..Reply to: