[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: amd 64 üzerinde kurulumYılmaz Uğurlu wrote:

y0rk wrote:

Yılmaz Uğurlu wrote:

Herkese selamlar. http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/sarge-amd64/iso-cd/ adresinden indirdiğim cd ile amd64 işlemcili bilgisayarımı kurulum yapmak için cd den çalıştıdım expert modunda kuruluma başladım. Adım adım ilerlerken "donanımı algıla" bölümüne geldiğimide bazı modülleri yükleyemediğni söyledi ve şöyle bir uyarı verdi
---------------------------------------
Bulunamayan modüller :
ide-scsi ( Linux IDE-SCSI emuletion Layer), ide-mod ( Linux IDE DRIVER), ide-probe-mod ( Linux IDE PROBE DRIVER), ide-detect ( Linux IDE detection), ide-floppy ( Linux IDE floopy)
-----------------------------------------
Daha sonra diskleri bölümle adımına geçtim bilgisayar üzerind disk sürücü bulunamadı hatasını verdi. Bu hatayı normal ve expert kurulumda da verdi. Bilsayarın donanım özellikleri şöyle: ADM Athlon 64 3200+ Socket 754 işlemci, Gigabyte GA-K8NS - (AGP 8X, DDR 400, Nvidia Nforce3 ethernet) anakart, Ati Redeon 9600 Pro 256 mb ekran kartı, Seagate Barracuda 7200 120 GB SATA sabit disk, 1 GB DDR 400 Kingstone bellek. Bu konu ile ilgili ne yapabilirim. İşyerimde kullanmak istiyorum ve aynı özelliklerde 5 bilgisayar var. Tüm iş arkadaşlarımı Linux kullanmaya ikna etmişken bu durum sorun yarattı. Herkese iyi çalışmalar.ilk boot anında linux26 ile sisteminizi 2.6 kernel ile başlatın sata diskinizi sistem gorecektir.
Selamlar. Onuda az önce i386 cdleri ile denedim ancak yine geçerli bir okunabilir sürücünün olmadığı hatasını aldım. Dün akşam bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Ubuntu kurdum. Ubuntu sata yı sorunsuzca tanıdı ve kurulum yaptı. Ancak hem xorg yapılandırması çok sorun yarattı hemde Debian kullanmak istediğimizden es geçtik. Ubuntu satayı tanıdığına göre Debian neden tanımasın ??


sata controler cipiniz üzerinden giderseniz probleme daha kolay cozum bulabilirsiniz. Benim cipim Via8237idi. daha onceki debian sürümünde ( 3.0 rc5 ) te aynı problemi bende yaşamıştım. Fedora Core 3 ile aynı makinaya sorunsuz kurulum yapmıştım. debian nin yeni surumuyle (debian-31r0a-i386) ile denedigimde problem olmadıgını gördüm. Chipset uzerinden araştırmaya devam ederseniz daha sagıklı sonuclar alacagınızı dusunuyorum. Fedora kurmayıda deneyebilirsiniz. sanırım su anda fedora core 4 var. En azından çalışır ise hangi suruculer kullanılıyor hangi kernel modulleri aktif ogrenebilirsiniz.

kolay gelsinReply to: