[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: 17 - 15 inç Monitor ayarıhocam probe edecek program bulana kadar xf86config-4 dosyasında monitör değerlerini elle değiştirerek deneme yanılma yöntemi ile çok daha rahat bulabilirsin.


HorizSync 40-70 VertRefresh 60-80


şu değerler ile oynarsın çok rahat çözülür durum. HorizSync değeri minumum 30 olmalı, VertRefresh de 50 diye hatırlıyorum o değerlerden başlayarak 5'er 5'er artırarak dene, google da aramaktan daha kısa sürede bulursun.

Serbulent UNSAL yazmış:

Merhaba,

Bir arkadaşıma Sarge kurdum. Kurulum yaptığım yerdeki monitor 17'' Hp. Ancak Bilgisyarı eve götürdüğünde evdeki 15'' noname (Mercury Pc) monitörü sorun çıkarmış xwinow da. Ben daha önce bu problemi dpkg-reconfigure xserver-xfree86 ile çözmüştüm (kendi makınalarım birinde) ancak bu sefer çözüm işe yaramadı sanırım yeni monitorü probe edip otomatik tanımıyor dpkg standart 15'' monitörü seçmek de problemi çözememiş. Monitörün markası olmadığı ve kutu kitapçığı vs.ç bulunmadığı için xfree86-4.conf dosyasına direkt olarak tarama frekanslarını girme şansımda yok. Belki monitörü probe edip tarama frekanslarını otomatik tesbit eden bir program vardır ama buna benzer bir durumla daha önce hiç karşılaşmadım. Önerilerinizi bekliyorum. Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.Reply to: