[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: Asus-WebcamAynı sorunu ben de bir ara yaşamıştım. Windows driver'i Linux'da zaten çalışmayacağı için, ubuntu'da düzgün görünmesinin de onunla alakası yok. Muhtemelen yanlış kamera sürücüsü yüklenmiştir. Kameranın çalışıyor olması driver'in düzgün olduğu veya doğru ayarlanmış olması anlamına gelmez. V4L (video for linux ) wiki ve drivers sayfalarında bununla ilgili konular var. 
"libv4l" kütüphanesini ve v4l configurator uygulamasını kurup aygıtın için gerekli ayarları yapabilrisin.O ayarlamaları yaptıktan sonra sorun çözülür. aygıtı ve modelini aşağıdaki komut ile görebilirsin.

dmesg | grep -iC3 13 Mart 2012 20:39 tarihinde Gökhan Öztürk <reveler_07@yahoo.com> yazdı:
Selamlar. Debianı iki gün önce (Asus K52JC ) dizüstü bilgisayarıma kurdum. Laptopta webcam kameram ters gösteriyor. Daha önce windows kullanırken ordada ters gösteriyordu ama internetten driver indirip kurduğumda düz gösteriyordu. Şimdi indirsem bile exe uzantılı olacağı için çalışmaz. Windows üzerine ubuntu kurdugumda kamera düz gösteriyordu. Şu anda bilgisayarımda sadece debian kurulu. Ubuntu da düz göstermesinin nedeni windowsta driver yüklü olduğu için olabilir mi. Acaba ne yaparsam düz gösterir. Bu konuda bilgisi olanlar var mı?


Reply to: