[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: Debian VPSCan bey,

-Howtoforge.org sitesinden bir link verilmis bi cevapta, gayet kullanisli dokumanlar var orda, ilk sorunuza bu cevap verir diye düsünüyorum.

-Verilen IP'ler sunucularinizin/sunuculariniza ulasacaginiz IP'ler, yanilmiyorsam (default) olarak:
a) 1. IP sunucuya internet ulasimi (DNS ayarlarini  ne sekilde ona da bakmak lazim)
b) 2.ip ise serial, ssh vs. gibi yönetici girisleri(admin) icin kiracilara veriliyor.
c) Ya da 2'si de ptrlarla ayni sunucuya yonlendirilmistir.

10 sayfa host olayinda bir sorun yasamayacaginiz suphesiz, bunun icin apache'nin vhost cüzümü oldukca kullanislidir, lakin 10 adet farkli sayfa barindirsaniz da, hepsinin dis(external) IP'si ayni olacaktir, sizin sunucunuzun IP'si. (domain WHOIS bilgileri disinda), bugune kadar VPS kiralamadim (fiziksel serverlar kiraladim) fakat  farkli oldugunu sanmiyorum, bu tur hizmetlerde, DNS sunucusunu da kendiniz yapmaniza izin veriliyor, DNS hizmetini de kendiniz yönetecekseniz(e.g.  ANAME, CNAME etc), 10 adet domain'i tutmaniz ve calistirmaniz (hosting) oldukca kolay olacaktir.
 Ayni sekilde eger ki bu 10 domain de SQL de calistiracaksaniz, MYSQL de sorun yasamayacaginizi (her domaine kendi DB'sini kurarak) dusunuyorum.

-Firewall, backup, ftp server(sftp tavsiye ederim), mail server, cpanel/webmin/ISPConfig -admin arayuzleri, v.b. hizmetler hosting serverlarda ihtiyac duyulan hizmetler, hepsi icin (zevk meselesi (: ) farkli yazilimlar var, test ederek en kullanislisini kendinizin secmenizi tavsiye derim, listedeki arkadaslarda bu konularda tecrubelerinden belki yardim edebilir.

selamlar.2009/10/19 Can Yapan <can@canyapan.com>
Selamlar,
Ben sayfalarımı host etmek için bir vps kiralamayı düşünüyorum.. Bununla ilgili kafamda birkaç soru işareti var..

- Bir süredir debian üzerinde çalışıyorum. Ancak apache ile web sayfası host etme ile ilgili neredeyse hiçbirşey bilmiyorum.. Nereden başlamamı önerirsiniz?


- Kiralamayı düşündüğüm vps ile beraber 2 ip veriliyor bu ipleri ne için kullanacağım.. 10 sayfa host etmem gerekiyor bu konuda bir sorun yaşarmıyım?

- Üzerinde ne tür programları kullanmamı önerirsiniz? apache, php, mysql falan olacak ancak başka ne tür güvenlik veya web hosting ile ilgili ne kurmalıyım?

Teşekkürler...
Can Yapan


--
To UNSUBSCRIBE, email to debian-user-turkish-REQUEST@lists.debian.org
with a subject of "unsubscribe". Trouble? Contact listmaster@lists.debian.orgReply to: