[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: realtek 8111Atif CEYLAN wrote:
Cavit Cahit VURAL wrote:
Selam,

/etc/network/interfaces ' e baktiniz mi / gonderebilirmisiniz  ?

CC VuralAtif CEYLAN yazmış:
Cavit Cahit VURAL wrote:
Selam,

ifconfig ciktisina baktiniz mi  / gonderebilirmisiniz ?

CC Vural


Atif CEYLAN yazmış:
merhaba arkadaşlar,
debian etch (kernel 2.6.18) kurduğum bir bilgisayar üzerinde realtek 8111 model ethernet kartı var. çekirdek otomatik tanımasına rağmen hiçbir paket alışverişi görünmüyor. aynı bilgisayarda windos var sorunsuz çalışıyor. linuxa geçtiğimizde kartın ışığı bile yanmıyo :( sanırım çekirdeğin bu kartla bi alıp veremediği var :) sorun nerede acaba?

kolay gelsin
Atıf CEYLAN
ifconfig cıktısı veya lspci cıktısı normal. donanım olarak görüyor.modül olarak aktif. ifconfig ile baktığımızda ne gelen ne de giden paket var. bir tane bile yok :(arkadaşlar şuanda o makine elimde değil. yarın sabah gidip halledeceğim inş. internetten bulduğum sonuclar iç açıcı değil. kartın chipset driveri ile ilgili sorunlar var (yalnızca linuxa özgü de değil). firma yeni bir sürücü çıkarmış yakın tarihli. onu indirdim yarın makine üzerinde derleyip sonuçları göreceğim. öyle zannediyorumki driver update ten sonra sorun düzelecektir. işlem adımlarımı iletirim.

kolay gelsin
Atıf CEYLAN

arkadaşlar realtekin sitesinden driveri indirdim ve derleyip çekirdeğe modul olarak ekledim. şuan tek sorun bilgisayarı her açtığımda değil ama bazen bu modulu ne hikmetse yine görmüyor. /etc/modules dosyasına alias eth1 r8168 şeklinde ekleme yaptım. kapatıp açıyorum sorun yok. ama üçüncü kapatmamdan sonra yine sorun yaşanıyor. her seferinde rmmod ile kaldırım yeniden insmod yapıyorum. uyuz bir durum. sadece bu da değil tüm chipset intele ait olunca sorunlar bitmiyor :( ekran kartı, ses bilimum aygıt sorunlu. lspci çıktısı rezalet. neredeyse tüm aygıtlar için unknown ibaresi var :( "G33 Express Chipse" buyurun buradan yakın. bakanlık tüm sistemi windows ve intel üzerine kurunca böyle oluyor. bu gidişata durrrr! (unuz) demek lazım. neyse ses driverini nereden bulacağım bilemiyorum. ekran kartını kurarken neler yaşayacağım şuan onu da bilemiyorum.

kolay gelsin (bu sefer bana)
Atıf CEYLAN


Reply to: