[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: Firewall ve birden fazla IPHello Vedat,


Firewall makinasını bridge modda çalıştırarak filtreleme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Yönlendiricide herhangi bir değişiklik yapmanızda gerekmez. Yerel makinalara olan port yönlendirmelerinizde herhangi bir bozulma olmaz. Bu işlemler için arama motorlarında iptables bridge mode gibi bir arama yaparak gerekli dökümanlara ulaşabilirsiniz. Size bir örnek bağlantı gönderiyorum.


http://www.woltran.net/linux-isletim-sisteminin-kopru-modunda-calistirilmasi-ve-guvenlik-duvari-islemleri-d1262.html


-- 

Best regards,

Levent YILDIRIM

GT Construction Ltd.

+995 77 555565


This e-mail, including any attached files, may contain confidential and privileged information for the sole use of the intended recipient.  Any review, use, distribution, or disclosure by others is strictly prohibited.  If you are not the intended recipient (or authorized to receive information for the intended recipient), please contact the sender by reply e-mail and delete all copies of this message.


Monday, March 3, 2008, 12:27:37 PM, you wrote:


>

Merhabalar,


internet erişimini kontrol etmek amacı ile bir makinayı firewall olarak kullanmak istiyoruz. Şöyle bir durum var ki router üzerinde toplam 9 adet IP miz mevcut. Bunları çeşitli amaçlar için kullanıyoruz. Mesela 88.249.xx.yy ip sinin 501 nolu portu localdeki başka bir makinaya, 502 nolu portu bir başkasına vs. şeklinde router üzerinden nat ile yönleniyor. Local network ile router arasına firewall gireceği için bu yönlendirme görevi mecburen etch üzerine düşecek.


88.249.xx.yy nolu ip nin 502 nolu portuna gelen istekleri localdeki A makinasına

88.249.xx.yy nolu ip nin 503 nolu portuna gelen istekleri localdeki B makinasına

88.249.xx.yy nolu ip nin 504 nolu portuna gelen istekleri localdeki C makinasına


88.249.xx.zz nolu ip nin 80 portuna gelen istekleri D makinasına ve bu şekilde farklı 9 adet ip ye gelen paketleri dağıtmak istiyoruz.


Bu aşamada aklıma gelen ilk çözüm routerdaki IP adedi kadar sanal ethernet oluşturup router dan gerekli IP leri bu arayüzlere geçirerek  yönlendirmeleri yapmak. 


Router daki bütün IP leri firewall un dış bacağına geçirerek bu işlemi gerçekleştirebilirmiyiz. yoksa her bir IP için sanal bir arayüz oluşturmalımıyız.


Yardımlar için şimdiden teşekkürler..
Reply to: