[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: boot süresiMeraba,

sizin bu mesajınız üzerine ben de merak ettim, ne kadar sürede gdm'ye ulaşıyorum diye, 30 saniye civarı tuttu ve benim de sistemim sizinkiyle aynı özelliklere sahip.

Koray Bostancı yazmış:

Merhabalar,

Sistemin açılış süresi ile ilgili bazı sorularım var.
Aşağıdaki özelliklere sahip bilgisayarımın gdm'yi görmesi 3dk 45sn'yi buluyor. Bu benim için çok uzun ve sıkıcı bir süre. DHCP ayarlarında ve sendmail ayarlarında epeyce bekliyor. Aslında ilginçtir sendmail kullanmadığım için kaldırmıştım kendisini ancak halen MTA'da görmek mümkün ve sistemin açılışını epeyce (~45sn) yavaşlatıyor.

ip dhcp ile alınınca bir 10 saniye falan farkediyor heralde, ben de bir ara dhcp ile atama yapıyordum, şimdi statik olarak atadığım için böyle bir kazancım var :)


Aslında başlangıçta activate ettiğim program sayısının fazla olduğunu sanmıyorum ancak bir kaçını kaldırmanın iyi bir fikir olacağını düşünüyorum. Ufak bir belgeler.org taraması sonucu başlangıç ayarlarının /etc/rc~ altında tutulduğunu öğrendim ancak buradan manuel olarak birşeyler yapmak biraz tehlikeli gibi geldi bana.

Bana başlangıçta açılan programları listeleyebilecek, istemediğim programları kaldırabilecek bir paket var mı diye merak etmiyor değilim şu an??

sendmail açılışta ne kadar süre bekletiyor bilmiyorum ama eğer 2. çalışma düzeyinde başlatılan servislerden bazılarını çalıştırmak istemiyorsanız, rcconf'u kullanabilirsiniz,

#apt-get install rcconf

diyip yükledikten sonra root kullanıcısıyla,

#rcconf

komutunu vererek çalıştırıp istemediğiniz programlardaki seçililiği kaldırabilirsiniz.

kolay gelsin.Bu arada sistem:
1024 mb ddr400 ramli bir amd64 3000+ kullanıyorum.


iyi çalışmalar,
koray

Reply to: