[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: Türkçe Karakter Problemiveli akcakaya yazmış:

Merhabalar,
Windows ile de ortak kullanabilmek için fat32 olan bir partitiondaki dosyalarım konqueror ile görüntülediğimde Türkçe karakterler düzgün görünmüyor. Farklı farklı dil kodlamalarını denedim ancak düzelmedi. Bu sorunu nasıl halledebilirim, ayrı paket kurmam gerekiyor mu? Ancak normal ext3 bölümünde Türkçe karakterler ile ilgili bir sorun yok. Örneğin kullanıcı kendi dizininde istediği karakterleri kullanabiliyor. Sorun mount ile bağlanan bölümlerde.

Bir de mount ile bağladığım bölüm üzerinde root dışındaki diğer kullanıcıların da bağlanan fat32 bölüm'e yazma iznini nasıl ayarlayabilirim. Yani tüm kullanıcılar mount ile bağlanan fat32 bölümüne istediği gibi yazabilsin. chown ya da chmod ile olmadı, mount kullanımında mı bir değişiklik var acaba. /etc/fstab dosyasındaki ilgili satırlar aşağıdadır.

/dev/hda1    /mnt/xp      vfat  rw       1    1
/dev/hda5    /mnt/yedek   vfat  rw       1    1

Şimdiden çok teşekkürler,
Kolay gelsin...

 v e l i  a k ç a k a y a
-------------------------------------
(http://www.akcakaya.org)

/dev/hda1 /mnt/xp vfat defaults,users,iocharset=iso8859-9,umask=000 0 0 /dev/hda5 /mnt/yedek vfat defaults,users,iocharset=iso8859-9,umask=000 0 0

fstab dosyanızı yukarıdaki gibi düzeltin, bu satırlar türkçe desteğini ve kullanıcılara yazma iznini verir. Eğer türkçe sorununuz çözülmezse iocharset=UTF-8 değişkeni ile bir deneme daha yapın.

Iyi geceler
Murat SağlamReply to: