[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: tr karakter sorunu            Merhaba,

Web'de pdf olarak da bulunabilen "Running Linux" kitabında X configürasyonu için başlı başına bir chapter var. İlk olarak oraya başvurabilirsiniz diyebilirim. Bunun dışında ilk elden söyleyebileceğim (eğer yanlış hatırlamıyorsam), XF86Config-4 dosyasına yazılan çözünürlükler sırası ile deneniyor ve ilk kullanabildiği değeri kullanıyor diye bir bilgi kalmış aklımda. (Eğer istediğiniz çözünürlüğü kullanamıyorsanız belki mönitürünüzün ya da ekran kartınızın bilgileri yanlış girilmiş olabilir diye siz kaynak öneriyorum. ) X'te Türkçe karakter problemi için de şöyle bir şey söyleyeceğim; KDE'de Control Center - Regional&Accessibility - Keyboard Layout kısmından ve GNOME için Desktop Preferences kısmından Türkçe klavye layout'u ayarlanabiliyor. Bu ayarlar yapılınca herhangi br editörde Türkçe klavye kullanılabiliyordu. Muhtemelen ilk mailinizde söylediğiniz masaüstü ortamları için de benzeri bir ayar olabilir diye tahmin ediyorum. Çok da açık bir cevap olmadı ama ancak bu kadar. :) Hoşçakalın.


Mehmet Ali Aksoy

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Selam arkadaşlar,

Merak ettiğim bir nokta var. Makinamda sarge kullanıyorum. Herşey iyi, hoş, güzel. Masa üstüm gnome. Kde dahil şimdiye kadar bir sorun yok sanıyordum. Fluxbox, Window Maker, İcewm vs.. pencere yöneticilerini merak ettiğim için kurdum. Fakat ne konsolda nede bu pencere yöneticilerinde tr karakter kullanamadığımı gördüm. Mesela gnome de çalıştırdığım gedit programında tr karakter sorunu yokken yukarıda saydığım pencere yöneticilerinde sorun oluyor. Acep eksik birşeymi kurdum veya ayarlamayı unuttuğum bir şeymi var.

Birde 17" monitörüm var. Bu mönitörü 1152x864 çözünürlükte küllanmak istiyorum ama XF86Config-4 dosyasına bu değeri yazdığım halde bir türlü bu çözünürlüge geçemiyörüm. Bu sorunu nasıl hallederim.Murat ALReply to: