[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Bir zavallıdan açık mektupDaha öncede, internet bağlantım olmadığından, kurulum işlemleri (Gentoo, Ubuntu, Debian) sırasında ne gibi garipliklerle karşılaştığımdan sözetmiştim. Bir acemi olarak şansımı zorlamaya karar verdim ve artık ezbere bildiğim Gentoo Kurulum Elkitabının tüm yönergelerini izledikten sonra,
# emerge gentoo-sources
komutunu girip, çekirdek indirmem gerekirken, garip bir şekilde kurulum CD'sinin içinde bulduğum çekirdeği /usr/src/linux-2.6.11 klasörünün içine açıp, kuruluma devam ettim. Gariptir her hangi bir sorun çıkmadı. Ancak daha sonra, her ne kadar /etc/rc.conf 'un XSESSION=" kde-3.3.0" yazdıysam da, terminalden ötesini göremedim. (Bu aşamada, el kitabında masaüstü kurulumu ile ilgili ne kadar şey varsa okuyup uyguladığımı ancak internet bağlantısı gerekenleri Pardustan kopyalamayı denediğimi ekleyeyim) Daha sonra, daha garip bir şey yaparak (sırf denemek için) Pardus Çalışan Cd'den bilgisayarı açıp, root olarak oturum açtım ve Pardus'a ait /etc/X11 klasörünü ve daha sonra şimdi nerede olduğunu hatırlayamadığım (zira internethanedeyim şu an) Kde-3.3.0 klasörünü de aynı yere kopyaladım. Pardus'un masaüstü ile ilgili bildiğim tüm dosyalarından kopya çekerek Gentoo'nunkileri düzenledim. Bilgisayarı Gentoo ile açtım ve inadına çalıştı. startx, Xtart, xinin komutlarına verdiği tepki bunların olmadığına dairdi. Bende şansımı, rc.conf'un sonundaki kde-3.3.0 dosyasını aramakla denedim. Buldum, minik bir script, kdestart komutunu veren bir şey. Gidip, kde'nin 'bin' klasöründen bahsi geçen binary dosyayı (sanırım binary idi) çalıştırdım ve az kalsın kde çalışıyordu.
 
Bu saçmalıklardan sonra, KDE'yi internetten indirip Serdar Aytekin'in de yardımıyla kurmayı planladım. Şimdide karşıma (debian için) bir yığın apt-get önerisi çıkıyor. Arkadaşlar. Bir insan evladı, hadi tamam biraz salak bir insan evladı, internet'e bağlanmadan linux kullanamaz mı? İlla live CD'lerin hantallıklarına, eksikliklerine mi katlanmak gerek. Ben offline kurulum için (unutmayın iso indirmek kesmiyor) ve sonrasında en azından internet cafelerden indirdiğim şeyleri cdlere yazarak evde açmak üzere kullanacak şekilde bir linux dağıtımı kurabilmek için kafamı nerelere vurmalıyım?
 
Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi bilmem nereden bulursunuz demeyen manual, handbook ya da her neyse onlara ulaşmak için kitapçılara gidip derdimi mi anlatmalıyım?
 
Son olarak şunu sorayım, tamam terminalde çalışmak da yeterli olur benim için, en nihayetinde SDDC ile 8051 için kod derlemek en esaslı amacım, C ile 8051'den başka daha büyükçe platformlar da çalışacak programlar yazmak. Terminal yeterli evet ama yukarıda anlattığım şekilde CD'den eşinip araklayıp bulduğum kernel ile ne kadar şansım var? Yani şu an linux'um tesadüfen mi çalışıyor yoksa bu normal bir yöntem mi?
 
Tüm tavsiye, öneri, yardım ve "bu ne biçim soru lan" bakışlarınız için teşekkür etmeyi kendime bir borç bilir, yazıyı buraya kadar okuduğunuz için ayrıca minnetlerimi sunarım.
 
Egemen SOYLU
Bir garip linux sevdalısı.

Reply to: