[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: -------- (GNU public license)Evet, bahsettigin ornek her gün yaşadığımız bir olay. Ancak şu an Türkiye deki kanunlar yeni sayılır ve yaptırımları da seninde belirttiğin gibi genele yayılmış durumda değil. Ancak şu anki durumun böyle olmasının sebebi ahlaki den çok maddi sebepler son kullanıcı takibi henüz Türkiyede lisanslı ve de KAPALI KODLU(binary) yazılım satan firmaların hedefi değil. daha çok büyük firmaları hedefliyorlar. Büyük şirketler, bankalar vs. prestijlerinin böyle bir konuyla sarsılmamasını ödeyecekleri paradan daha nemli görüyorlar. Ve de yazılımlarını pek te köşedeki çocuktan almıyorlar ne de olsa manşet olma riski var. Pek te olay şirketler bazında senin dediğin gibi cereyan etmiyor. Ayrıca küçük kullanıcının kaçak kullanımına göz yummakta işlerine gelir.
1 bu insanlar gerçekten bu programı resmi işlerinde de kullanmaya başlayabilir ileride ki şirket olarak lisans almak zorunda kalırlar == para
2 İnsanlar bildikleri şeyleri genelde henüz bilmedikleri şeylere göre daha kalitesiz olmasına rağmen tercih etme eğilimindedir.   == para
3 son kullanıcıları yakalamaya kalkmak şu anki Türkiye nin yapısında astarı yüzünden pahalıya gelir.

Ancak çok önemli bir noktayı kaçırıyorsun. linuxun veya GNU projesinin amacı insanlara senin dediğin gibi bedava programlar sağlamak hiç değildir. Bundan sonra da olacağını sanmıyorum. Free as in freedom not as in free beer :)) . Üstelik bir insanın yaptığı çalışma ve emeğin karşılığında onun ürününü 1 cd lik paraya alırım ben felsefeni hiç hoş bulmuyorum. Bir ara bir kod yazıp bir şeyler yapmaya çalış özellikle C dilini tavsiye ederim. Fikirlerinin değişmesini beklerim.

Debian ın, Linux un ve GNU nun ne olduğunu araştırmanı tavsiye ederim. Evet linux kullanmaya başlamışsın büyük bir ihtimalle yavaş yavaş bu söylediklerimi de duymaya başlayacaksın. Madem konuyu açtın google da veya herhangibir arama motorundan bir tara ve bir oku. Arkadaki felsefe pek te senin düşündüğün sebeplere dayanmıyor. 

Aslında konuyu açtığın iyi oldu böylece tüm gurup en azından tekrar bir public license ve işin temeli olan GNU yu bir hatırlamış oldu.

S. Şafak Dilbaz
Ms. Telecommunications Engineer

Sanal wrote:
Yanlis anlasilmasin
laptop ima ses karti tanitacam diye sound config den , IRQ ayarlarina kadar inceleme yapmak ve bir hafta ugrasmak zorunda kalmama ragmen , yani
butun  zorluklarina ragmen ben linux u cok begeniyorum ...sadece donanima  1200 dolar harcadiktan sonra yeniden onun yarisi kadar da software e bayilmak zorunda kalirsam :)
uzulurum herkes gibi ....bugune kadar pahali software kullanmak istemeyenlerin onunde sadece Kacak cd kullanmak  ihtimali vardi ...linux cikinca artik sahtekarlik yapmak zorunda olmaktan insanlar kurtuldu .."yeniden eskisi gibi olmasin aman " kabilinden , endiselerimi anlatmaya calistim sadece:)
 
AYRICA YAZILIM ZATEN MUTLAKA AMA MUTLAKA PARASIZ OLMAK YADA COK DUSUK BIR FIYATLA SATILMAK ZORUNDA AKSI OLAMAZ , AKSI INSAN PSIKOLOJISINE AYKIRIDIR
CUNKI 40 EUROCENT LIK BIR CD YE 400 EUROLUK BIR PROGRAMI KAYDEDEBILECEGINI BILEN HICBIR INSAN GIDIPDE 400 EURO ODEMEZ
 
yani debian 1000 dolara satilsaydi bile insanlar gene debian kullanmaya devam ederlerdi cunki debian harika bir sistem ama bir farkla , gider Kazaa yada emule lmule den dan download ederlerdi
:))))))))))
 
 
 
Ayrica genel olarak telif meseleside HIKAYE bence
Yani demem oki windows kullanicilarinin bile neredeyse 85 procent i kacak kullaniyor
 
 
ha zaten  Kimsenin pratikte telifi ipledigi yok
telifi umursamayanlarin arasinda , kanunen umursamasi gerekenler de varmi acaba:)))))??
ALIN SIZE COK SOMUT BIR ORNEK
ben ege tip ta okurken de ayni pazar vardi simdide gene var.........:)))))))))))
Gidin izmir de Cocuk hastanesinin arkasindaki sevgi yoluna  yani amerikali askerlerin
lojmanlarinin yanindaki sevgi yoluna:))
sevgi yolunun girisinde surrekli nobet tutan turk polisleri var ..iki polis de yan sokak daki kucuk kulubecikde duruyor ..Amerikan personelinin guvenligi acisindan tabiki gerekli bir onlem ..bu ahval ve serait icinde :))(nutukdaki gibi)  amerikanin medar-i iftihari windows xp professional 2 bucuk milyonlira en yeni autocat programi 2 bucuk, aaaaaa bu windows server 2003 degilmi yaaa ..bak yanindada half life-counter strike ikilisi ve age of mytology 2003 ve GTA vice city duruyo :)
aanaa bu Harrison un tip cd si !!! icinde ayrintili Vademecum (ilac listesi) olan US de 400 dolara doktorlara satildigi soylenen  cd  bu yauw :)))))))))
aaa bak bak interactief physiology nin butun sistem cd lerini alirsan sobotta cd si Esantion :))
ana su ingilizce seti 12 cd lik bu normalde 850 milyon du bu yaaaaa .....hadi digerlerini anladikda bu ingilizce set ini ureten turk firmasi yaa ..way be yabanci turk farketmiyo demekki:)))))
--Kac para kardes
-cd basina 5
-al sana 2.5 kabul edersen et ...yoksa eyvalaah gidiyom
-tamam abi gel 2.5 olsun ayagin alissin:::)))))))
 
 
neyse selamlar:)))))))
 


Reply to: