[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

RE: linux gunun birinde paraylami satilacak???Title: Message
Linux 'un büyük kısmının herzaman serbest kullanımda kalacağını düşünüyorum. Ancak şirketler şimdi olduğu gibi Linux üzrinde geliştirdikleri yazılımları parayla satabilirler. Dağıtımların parayla satılmaları da şu an olduğu gibi devam eder sanıyorum. Linux adı veya markası hiçkimsenin tekelinde değil, ve Linux'u direk olarak satamazlar, fakat senin de dediğin gibi CD , ulaştırma, doküman ve en önemlisi teknik destek parayla satılıyor. 100 euro 'ya satın aldığın zaten bunlar ve 100 euro 'ya teknik destek bulabileceğin en ucuz teknik desteklerden birisidir sanırım. Destek satın almak istemiyorsan gidip download edebilir veya bir arkadaşından kopyalayabilirsin, bunun için kimse senden para isteyemez. (Yeri gelmişken, MS en azından Türkiye için kullanıcıların en çok başını ağrıtan şeyler için - mesela network - destek vermiyor, yani gidip 70 euro ya XP alırsan MS destek hattından Networkle ilgili hiçbir yardım alamazsın) Ama Suse'den, RedHat 'ten vs . aldığın destek elinde bulunan işletim sisteminin her parçasını kapsar (Çoğu kurulum için veriyor ama olsun)
    Benim düşüncem , ilerde bir yolunu bulup parayla satılsa bile bir çok dağıtım var olduğundan dolayı fiyatın çok çok düşük olacağı, hatta şu an parayla satılan extra dağıtımlar, doküman vs nin de fiyatının ucuzlayacağı.
 

Mehmet Türker
mailto:m@mturker.net
http://www.mturker.net/

 
 
 
 
-----Original Message-----
From: Sanal [mailto:Durdunaz.Sanal@pandora.be]
Sent: Sunday, July 20, 2003 4:13 PM
To: debian-user-turkish@lists.debian.org
Subject: linux gunun birinde paraylami satilacak???

siteyi inceledim ama iki  cumle kafami karistirdi
 
This name change was demanded by the Debian project, who claim Debian is a trademark. So the Trusted Debian project changed its name into Adamantix..........
 
 
 
Buradan anladigim kadariyle Adamlar , Debian project in sahiplerinin talebi uzeine isim degisikligi yapmislar kionlar debian in bir ticari marka oldugunu iddia ediyorlarmis(who claim...)
iste bu ticari marka lafini anlamiyorum...hemde hiic
ne yani..
DEBIAN ,  MERCEDES GIBI TICARI BIR MARKAMI OLUYOR YANI????:-))
tipki hotmail den mail hesabi acmak eskiden bedava iken , suan yeni mail accountunun parayla acilabildigi  gibi (tr yi bilmiyorum ama biz belcikadan bedava hotmail acamiyoruz ama MSN kullanabiliyoruz) , ilerdede linux un iyice yayginlasmasindan sonra parayla satilacagi soyleniyor Bu nekadar dogru?
Eger bu haber dogru ise sayilari binleri hatta onbinleri bulan programcilarin karsiliksiz gelistirdigi yazilimlarda hic bir katkisi olmayan distribution lar, kendilerinin uretmedikleri yazilimlari da bunyelerine katarak satma hakkini nasil kendilerinde gorebiliyorlar????
 
yada Daha somut ve Daha ACIK ACIK soralim soruyu?
 
mesela SUSE dagitimini parayla satma hakkini nasil olurda kendinde gorur?
mesela Suse kerneli yada kernelin bir kisminimi uretmistir ?
mesela suse openoffice imi uretmistir?
mesela suse konquerror yada mozillayimi gelmistirmistir?
sorular cogaltilabilir
 
"efendim sirketler sadece CD ve ulasim parasi aliyorlar linux un kendisi icin para almiyorlar"
diyorsaniz eger, o zaman sunu sormak lazim Nasil oluyorda 5 cd ve kucuk  kitapcik 100 euro eder???
zaten suan windows XP home edition 70 dolarmi neydi tr deyken..
eger linux da parayla satilacaksa o zaman "linux ve ozgurluk felsefesi" nerde kaldi.........
 
LINUX PARALI OLMAYA MI GIDIYOR?

Reply to: