[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: Could not find kernel image



Hej, God Jul.

Den 21 dec 2013 11:14 skrev "Thomas Dahlén" <erikthomasdahlen@gmail.com>:
>
> Jag testar Debian 7.3 på den nya Intel NUC D54250WYK vilket inte går så bra så om någon har lite goda råd tar jag tacksamt emot det!

Finns det stöd för den enheten? Kanske prova testning istället, med nyare kärna?

> Installationsprogrammet hittar inte nätverkskortet som jag tror bör vara Intel I218V (Gigabit e1000), (jag testade att göra en windows 7-installation för att försäkra mig om att det inte är hårdvaruproblem, har även gjort en bios-uppgradering).  Jag går vidare utan nätverkskort i installationen med tanken att fixa detta senare, har inte gjort det förut men antar att det borde vara i "/etc/modprobe.d/example.conf"  -> alias eth0 e1000

Under installationen byt till konsol 2 (eller ett) med C-F2 och kör lspci för att se exakt vilken enhet det är. Sök sedan på Google efter id-numret på Ethernet-enheten. Det är ett par med 16-bitars hextal med : mellan. Du kan även skicka in det här så är sannolikheten att någon kan hjälpa dig större.
> Utan att ha löst problemet med nätverkskortet startar jag systemet efter installationen, jag får  följande felmeddelande:
>
> SYSLINUX 4.06
> ERROR: No configuration file found
> No DEFAULT or UI configuration directive found!
> boot:

Hem, konstigt.

> Om jag skriver något efter "boot:" får jag felmeddelandet "Could not find kernel image:"

Verkar som installationen av kerneln misslyckats. Fick du något meddelande om det på slutet av installationen?

> Är det någon som förstår hur jag kommer runt detta. Är det någon annan som testat Linux på en NUC?

Har inte provat den.

> Mvh
> Thomas
> ______________________
> Thomas Dahlén
> mobil: +46 70 710 64 54


Reply to: