[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

pytanie o działanie DNSWitam wszystkich, 

Staram się rozkminić DNS-a dużo już się naczytałem (może nie trafiłem na właściwe artykuły) ale mam kilka wątpliwości i miałem nadzieję że pomożecie w ich wyjaśnieniu.

Chciałbym stworzyć sobie swój własny serwer dns który istniałby pod adresem ns1.domena.pl taki, na który potem mógłbym wydelegowywać inne zakupione domeny i taki który by te domeny obsługiwał. 

Załóżmy że zakupiłem domenę domena.pl u registrara np. Az.pl i teraz co dalej. Nie chcę tej domeny oddelegowywać na ich dnsy (ns1.az.pl i ns2.az.pl) i potem dodawać odpowiednie rekordy A NS i CNAME tylko chcę to już robić na moim własnym skonfigurowanym dnsie ….sęk w tym że domena.pl jest moją pierwszą domeną i nie mam nic poza moim publicznym IP. Z tego co wiem to właśnie rekord A jest pierwszym przypisaniem domeny do danego IP ale żeby móc dodawać rekord A muszę moją domenę domena.pl oddelegować na dnsy Az.pl – czy dobrze rozumiem, chyba że jest coś do mapuje ip do danej nazwy o czym nie wiem ??

Czy w takim razie zawsze dla pierwszej (domeny jeśli chciałbym się zabawić w mini providera) i obsługiwać na moich dns-ach jakieś domeny, jest jakiś nadrzędny provider na którego dnsach jest utrzymywana moja pierwsza domena ?? Jeśli tak to czy dla setek małych hosting providerów zawsze jest ktoś nadrzędny typu Home.pl Lub Az.pl kto im...powiedzmy daje start z ich pierwszą domeną??

Czy dobrze rozumiem że w takim wypadku działanie mojego nameservera jest zależne od poprawnego działania nameserverów mojego providera (czy może registrara) ??

I drugie pytanie rozumiem że np. przy zmianie dnsów dla danej domeny jest jakiś czas propagacji zmian po innych dns-ach w świecie. Jak to jest i skąd te inne Dnsy wiedzą którym dns-om ufać i że zmiany które do nich są wypychane są akurat prawdziwe a nie że ktoś robi sobie jaja.

I trzecie pytanie jak już ten mój serwer dns stanie i powiedzmy używam jako forwarderów standardowych dnsów tpsa, to  gdy mój dns będzie chciał wypchnąć informację o domenie która jest przez niego obsługiwana to czy one na to pozwolą skąd będą wiedziały że mój serwer dns nie pociska im kitu o danej domenie tylko prawdziwe informacje ??

Będę bardzo wdzięczny za spokojne wytłumaczenie z pokorą przyjmę krytykę :) ale na razie coś mi tu się nie klei a przecież dns-y na świecie działają :)

Pozdrawiam serdecznie
Maciej

 

__________ Informacja programu ESET NOD32 Antivirus, wersja bazy sygnatur wirusow 4224 (20090708) __________

Wiadomosc zostala sprawdzona przez program ESET NOD32 Antivirus.
http://www.eset.pl lub http://www.eset.com 
 


Reply to: