[Date Prev][Date Next] [Thread Prev][Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Re: apt-get upgrade (sarge, lilo) -> Kernel panic :(lamer@autograf.pl wrote:
problem jak w temacie. lilo było jednym z pakietów, który był upgradowany (proces instalacji prosił też o odpalenie lilo). Co prawda w międzyczasie kompilowałem sobie nowszy kernel, ale wszystkie zmiany w 'lilo.conf' robiłem z palca, zatem nie powinno to mieć wpływu; po uruchomieniu lilo wszystko było ok. Po reboocie - żaden z 2 kerneli na sarge nie wstaje (STARY PRZECIEŻ POWINIEN!! ;[ ). Sarge postawiłem w czasach, gdy był na kernelu 2.4.26. Komunikat przy padzie jest taki:
VFS: Cannon open root device "306" or 03:06
Please append a correct "root=" boot option
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 03:06

03:06 (dedukuję) to /dev/hda6 - i tak jest (tak ustawiłem 'rdev'em, tak też podawałem z palca jako parametr do kernela, ale mimo wszystko jest panic). Mam po sąsiedzku chodzącego sarge, ale nie jestem w stanie dojść do sedna problemu (aż się boję uprgadować). Na tym systemie 'rdev /vmlinuz' podaje: Root device /dev/md0. Skopiowanie tego kernela również podaje komunikat o 'cannon open "306" '.

Zgaduję, że wszystko rozbija się o devfs. Czyli w /proc/partitions dysk jest jako 'ide/host0/bus0/target0/lun0/disc', a nie /dev/hda.

Proszę o jakąś pomoc (np. 'man cos'). Proszę też o kopię odpowiedzi na ten adres (jestem na urlopie, a maile z grupy odbierają mi się na maila w robocie).

ech ...
1. mozles nie wkompilowac ogslugi fs'a na jakim jest rootpart (/)
2. lilo moze miec zle dowiazania do rootpart w confie czyli po nadpisaniu mbr lilo chce zanontowac root prart wedle standardu devfs (rozumiem ze wczesniej uzywales devfs, jezlie nie to chce zamontowc rootpart w standardzie dev) 3. mam nadzieje ze /dev/hda6 to rootpart (jezeli niejestes pewien to sprawdz, podpinajac ten hdd do 2 debiana i sprawdzajac co jest w /etc/fstab jako rootpart, btw. troche daleko masz ten rootpart) wiec:
4. porady:
1. podaj jako parametr do jaka root=/dev/hda6 (piesze dla tych co nie wiedza :D ) 2. jezeli dalej bedzeisz mial "cannot open root device..." wyedytuj na innej maszynce /etc/fstab i zmien dowiazania urzadzen do standardu dev'a jaki wkompilowales w kernela 3. jezeli to nie pomoze to nadpisz jeszcze raz lilo uzywajac do tego chroot'a i 2 maszynki

mam nadziej ze pomoglem, niedawno mialem podobne problmy i taka procedura pomogla ;)

pozdro

--
| Dariusz [LocK] Łuksza
| www: lock.lotsofshells.net
| mail: lock@lotsofshells.net
| jabber ID: lock@jabber.lotsofshells.net
| P.S. Przepraszam za ewntualne bledy ortograficzne :>.Reply to: